Közösség

Először is egy rövid bemutatkozással szeretném kezdeni, hiszen a Kármán Zöld Kör (KZK) a gépészkar legfiatalabb öntevékeny köre. 2018. őszén néhány kollégista úgy gondolta, hogy a fenntarthatósággal és környezetvédelemmel kapcsolatos tudását, valamint a hulladékcsökkentő életmódhoz néhány tippet szívesen megosztana másokkal. Pár hetente összejöveteleket szerveztek és létrehoztak egy facebook csoportot is, hogy ezzel is elősegítsék a kommunikációt egymás között. Az ezt követő tavaszi félévre a közösség átalakult, még továbbra is sokan érdeklődtek a téma iránt, de az aktívan részt vevők száma lecsökkent. Azonban akik maradtak a gyűléseken, úgy gondolták, hogy akár komolyabb mértékben is hozzájárulhatnak a kollégium ökológiai lábnyomának csökkentéséhez, a kollégisták fenntartható életvitelének elősegítéséhez és a kolis élet minőségének javításához.

Komoly célokat és projekteket fogalmaztunk meg, valamint az őszi félévtől új embereket is sikerült toborozni a feladatokhoz. Végül 2020. februárjában hivatalosan is gépészkari öntevékeny körré váltunk.

Fő céljaink közé tartozik a gépészkari hallgatók környezetvédelmi és fenntarthatósági ismereteinek bővítése megbízható forrásokból származó információkkal, a kari és öntevékeny köri programok zöldebbé tételének segítése, valamint a kollégium és a kolis élet fenntarthatóbbá tétele.

És hogy mivel is foglalkoztunk az elmúlt egy évben? Bizonyára néhányan már találkoztatok a facebook oldalunkkal és a honlapunkkal, ahol a témához kapcsolódó cikkeket és érdekességeket osztottunk meg. Szerveztünk egy szemétszedést a kollégium környékén, ahol 50 zsák hulladéktól tisztítottuk meg lakóhelyünk környezetét. Telefongyűjtési akciót szerveztünk a Kármán aulájában, aminek keretein belül 57 db használt telefont juttattunk el a Jane Goodall Intézetnek, ahol a ritka alapanyagokat újrahasznosítják a készülékekből. A 3. emeleten egy hónapig szelektív hulladékgyűjtőket helyeztünk ki a konyhába, amellyekkel fel szerettük volna mérni a kollégisták igényét a szintenkénti szelektív hulladékgyűjtésre, továbbá egy felmérést is végeztünk a jelenlegi hulladékgyűjtési szokásaikról. A teszt sikeres volt és azóta is dolgozunk a kollégium hulladékkezelési rendszerének átalakításán, amellyel könnyebbé és fenntarthatóbbá tehetnénk azt a kollégisták számára. Segítettünk a GSZK piknik és a Kármán Főzőverseny zöldebbé alakításán is, ahol a szelektív hulladék és a komposzt gyűjtését mi végeztük. Az általunk szervezett környezetvédelmi börze keretein belül 6 tematikus standnál tudtunk ismereteket és tanácsokat átadni az érdeklődőknek olyan témákban, mint például a hulladékmentes bevásárlás, a fenntartható öltözködés és a komposztálás. Az idei félévben pedig kísérleti jelleggel kialakítottunk egy közösségi konyhakertet a 3. emeleten, ahonnan bárki friss zöldfűszereket használhat fel a finom ételek elkészítéséhez.

Számos remek ötletünk és projektünk van még, amellyel a közösséget szeretnénk szolgálni. Minden érdeklődőt szeretettel várunk a jövőben megrendezésre kerülő programjainkon, valamint szívesen fogadjuk a további önkéntesek jelentkezését körünkbe! Emellett nyitottak vagyunk a szakosztályok és az öntevékeny körök együttműködési megkeresésére is; szeretnénk rendezvényeiteket és programjaitokat segíteni a környezettudatos témában szerezett ismereteinkkel, illetve akár aktív részvételünkkel is.  

Támogatóink