Közösség

A BME Gépészmérnöki Karának egyik legrégebbi szakmai köre, a Hegesztési Szakosztály 2019-ben ünnepelte alapításának 40 éves jubileumát. A szakosztályt 1979-ben a Münnich Ferenc Kollégiumban (mai nevén Kármán Tódor Kollégium) alapították Palotás Béla közreműködésével.

A Hegesztési Szakosztály célul tűzte ki, hogy a leendő gépészmérnökök az egyetemen tanult, illetve a tananyagból kimaradt hegesztési és az ezzel kapcsolatos eljárásokat, berendezéseket, eszközöket, korszerű gyártási technológiákat a mindennapos gépészmérnöki gyakorlatban is megismerhessék, s ez által a hegesztés tudományának fortélyait könnyebben tegyék magukévá mind gyakorlati, mind elméleti síkon. Ennek kapcsán szakmai bemutatókat szerveznek, amelyeken ipari szakemberek osztják meg tapasztalataikat a fiatalabb korosztállyal, valamint belföldi és külföldi gyárakat, illetve kiállításokat látogatnak meg. A diákkör azóta is a kar egyik legmeghatározóbb szakmai köre, évente több száz diák fordul meg a hegesztési laboratóriumban és szakmai programokon, a legelhivatottabb tagok pedig számos tudományos diákköri munkát jegyeznek.

Jelen bemutatónkban a Hegesztési Szakosztály 2019-es szakmai programjait ismertetjük.

Az idén 40. évfordulóját ünneplő hallgatói öntevékeny kör, a BME Hegesztési Szakosztály minden eddiginél nagyobb érdeklődéssel övezve rendezte meg a VII. Országos Hegesztési Versenyt április 12-én. A szervezők a BME az Anyagtudomány és Technológia Tanszék laborjaiba várták a versenyzőket. A megmérettetésen rekordszámú, 14 csapatot alkotó 56 hallgató vett részt, akik hegesztéshez, metallurgiához, robotikához és más anyagtechnológiákhoz köthető tudományterületen hallgatók. A versenyzők több felsőoktatási intézményből érkeztek, 1 csapat a kecskeméti Neumann János Egyetemről, 1 csapat a Miskolci Egyetemről, 1 csapat a Pécsi Tudományegyetemről, 2 csapat az Óbudai Egyetemről, 2 csapat a Dunaújvárosi Egyetemről míg a többi versenyző a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemről került ki.

A 16 órakor kezdődő verseny egészen estig tartott, ahol 15 állomást kellett teljesítenie a csapatoknak. Mind elméleti, mind gyakorlati feladatokat kellett a versenyzőknek megoldani: roncsolásmentes anyagvizsgálat, kézi ívhegesztési eljárásváltozatok, csaphegesztés, gázszükséglet számítás, hibakeresés minősítésekben, ipari problémák megoldása stb. Az idei versenyt a Pécsi Tudományegyetem által delegált csapat nyerte, második helyre az Óbudai Egyetem csapata ért be, míg a dobogó harmadik helyét a BME egyik csapata foglalhatta el.

2019. szeptember első hetében került megrendezésre hatodik alkalommal a Hegesztési Nyári Egyetem, amelynek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adott otthont. A rendezvény céljai között szerepelt, hogy a hegesztés és anyagtudományok iránt érdeklődő hallgatóknak új ismereteket és kapcsolatépítési lehetőséget nyújtson. A rendezvény fő szervezője a BME Hegesztési Szakosztálya volt, a BME Anyagtudomány és Technológia Tanszék és a Magyar Hegesztési Egyesület támogatásával. A kétnapos rendezvényen 28 hallgató vett részt, összesen 5 felsőoktatási intézményből (BME, DUE, ME, OE, PTE). A csütörtöki napon 17 előadást hallgattak meg, amelyeken bemutatkozott a BME Gépészmérnöki Kara és Anyagtudomány és Technológia Tanszéke, valamint a Hegesztési Szakosztály is. Majd a tanszéken folyó hegesztéssel kapcsolatos kutatásokat ismertették a tanszéki oktatók és hallgatók. Az előadások főbb témakörei az additív gyártás, a duplex acélok és a hegesztés munkavédelme voltak. A nap lezárásaként, egy szakmai kvízesten mérhették össze a résztvevők a tudásukat.

A második napon a gyakorlati foglalkozásoknak jutott a főszerep, amelyeket 3 szekcióra bontva rendeztünk meg. Délelőtt és kora délután a rendezvényt támogató cégek tartottak foglalkozásokat csiszolástechnika, robotos hegesztés, előmelegítés, légzésvédelem, fizikai hegesztés, esettanulmányok és csaphegesztés témákban. Később a BME fém additív gyártó központja mutatkozott be, ami után a Hegesztési és Alakitástechnikai szakosztályok tartottak hegesztés és kézi kovácsolás szakműhelyt. Ezeken minden résztvevő elkészíthetett egy saját sörnyitót, valamint a három fő kézi ívhegesztési eljárást gyakorolhatták. Az este lezárásaként marhapörkölt és sör mellett éjszakába nyúló kötetlen ismerkedés zajlott.

A 40 éves évfordulóra szervezett megemlékezést hosszas előkészületek előzték meg, amely keretein belül a szakosztály jelenlegi vezetősége felkereste a korábbi titkárokat és elnököket. Az egykori tagok jelentős része ma is meghatározó szerepet tölt be a magyar hegesztési életben, közülük többen is rendszeres támogatói a szakosztály programjainak.

Az ünnepség megnyitójának a Kármán Tódor Kollégium aulája adott helyet, ahol a szakosztály történetét bemutató fotókiállítást tekinthették meg a vendégek. A Hegesztési Szakosztály egykori és jelenlegi tagjai Palotás Béla tanár urat a diákságért végzett fáradhatatlan munkájáért emlékplakettel díjazta. Gáti József MAHEG elnök a jubileum alkalmából Emléklapot adott át a Szakosztály elnökének.

A formális megemlékezést ezután egy vacsora követte a G épület csarnokában, ahol kötetlenebb formában folytatódott a megemlékezés. A vacsora során számos vidám, nosztalgikus és tanulságos visszaemlékezést hallgathattunk és tekinthettünk meg, amelyek felidézték a kirándulások, csapatépítések és hegesztési versenyek hangulatát.

A neves alkalomra a szakosztály jelenlegi vezetése saját készítésű tortával is készült.

Támogatóink